Løype- og føremelding 16.01.2026

Midtveis i januar

Snøfallet på onsdag og i dag har endret forutsetningene for løypekjøringen mye. I tillegg har snøen kommet på helt andre temperaturer enn tidligere, fuktig og tett snø er bra for at løypene skal sette seg. Pakking av løypene etter dagens snøfall er i gang, følg med på Sporet.

Akkurat nå er det en plussgrad hjemme hos meg, temperaturen skal gå litt ned utover natta. Det blir forholdsvis mildt gjennom helga, kanskje med noe tåke på søndag. Utover i uka vil temperaturen gå gradvis ned og det er meldt om overskyet oppholdsvær.

Generelt er det fortsatt litt for lite snø til at alle terrengløypene kan kjøres med maskin, men scooteren kommer fram. MLF tok i bruk den den nye scooteren onsdag og er godt forberedt for den kjøringen som måtte komme.

Følg med på Arilds spor for dagen med oppdatert informasjon om løyper og løypekjøring eller gå inn på Sporet.

Smørningstipset er fortsatt enkelt; Smelt inn et lag med Swix Blå ekstra (V/VP 40), avkjøl og legg på et lag til som korkes inn. Suppler med Swix VP 45 og ta gjerne med en Swix VP 50 eller fiolett Rode (null-Rode) for bedre feste dersom det blir mildere enn forventet.

Ha en fin tur!

Vennlig hilsen
Olaf Godli

Første tur med ny løypemaskin. Foto: Stian Hauger.